2011-05-16

Beydağ-Antalya bisiklet turu

"Zoru başarırız, imkansız vakit alır..."
anonim (bir kamyonun arkasında okuduk)

Ahmet Mumcu, Cihan Aksoy ve Evrim Yiğit'in Mayıs 2011 de yapmış oldukları bisiklet turundan kareler...
İyi seyirler.

"15 Mayıs tarihinde İzmir Beydağ'dan başlayıp Antalya'ya uzanan tur ile ilgili kısa bir bilgi vermek isterim. Bu turda Ahmet Mumcu, Cihan Aksoy ve ben Evrim Yiğit beraberce pedalladık. Turumuzun ilk 4 günü köy yollarında, araç trafiğinden uzakta yemyeşil ormanların arasında, geriye kalan 3 günüde Antalya'ya yetişmek amacıyla Denizli-Korkuteli-Antalya kara yolunda geçmiştir.

Bu tur sonrasında bende iz bırakan şeylerden birincisi Afrodisias antik kenti olmuştur. 30 bin kişi için yapılmış olan stadyumu ve müzesinde yer alan heykelleri ile ülkemizde gördüğüm en etkileyici roma kalıntılarından birisidir.

İkincisi ise Kemer Barajıdır. Baraj gölü çok dik dağların arasında sıkışmış ve yemyeşil ormanlarla çevrelenmiştir. Bu hali ile bir baraj gölünden çok doğal bir gölü andırmaktadır. Baraj gölünün etrafındaki yolar ise son derece dik çıkış ve inişleri barındırmaktadır. Turun bu yollarda geçen bölümü aralıksız 3 gün devam etmiştir ve yollarda gördüğümüz araba sayısı eşek sayısından azdır. Köylerde bakkallar ya kapalı ya da açıksa bile çoğu zaman ekmek yumurta gibi şeyleri satmamaktadırlar. Açıklamaları ise "burada herkesin kendi ekmeğini yapması”dır. Yumurta, süt vb. ise kendi hayvanlarından elde edilmektedir. Süt, yumurta demişken köylülerin şikayetlerini de biraz anlatmak gerek; biraz dinleyince onlara hak vermemek elde değil. Sonuçta sütten, büyükbaş hayvandan ve tarladaki ekinden oluşan köy hayatında her şeyi bunların fiyatları arasındaki denge belirlermiş. Buradaki insanlar 5 yıldır sütü, tütünü buğdayı aynı fiyata satarlarken örneğin traktörün mazot parası gibi üretim maliyetleri 2 katına çıkmış, 5 liraya aldıkları büyükbaşları ise şimdi 2 liraya satacak duruma gelmişler. Sonuçta geçen 4-5 yılda buradaki köylümüz biraz daha fakir kalmış.

Çok fazla canınızı sıkmadan Antalya’ya doğru gideceğimiz turumuza anayollardan devam edip hızla bitirelim. Köylerde geçen 3 günün sonunda Denizli Muğla anayoluna çıkıyoruz ve Korkuteli üzerinden Antalya'ya yöneliyoruz. Anayollarda geçen 3 günün sonunda Antalya’ya varıyoruz. Bu günlerin en güzel anısı da yolda bulduğum Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turundan kalma bir suluk oluyor."
Cihan Abimiz Genç arkadaşımızın bisikletini tamir ederken. Yol kenarında serinlemek ve biraz atıştırmak için durmuşken insan bozuk bir bisiklet görünce dayanamıyor.Kemer barajının kenarında köylülerin bize vermiş oldukları ev. Geceyi orada geçirdik.
Bizi yabancı zanneden bir vatandaş. "Hollanda, Hollanda"


Kemer barajına giden yollar...


Ve kemer barajı.Afrodisyas.


Beydağ Nazilli arası tırmanış parkurumuz. 1400m.


7 yorum:

 1. Harika fotoğraflar! Katılamadığıma üzüldüm gerçekten.

  YanıtlaSil
 2. O kadar guzel hatiralar resimlere sigmamis bence.....

  YanıtlaSil
 3. Harika fotoğraflar emeğine pedalına sağlık, Nevşehirde iş seyehatinde olmamdan ötürü görüşemedik bir dahaki sefere Antalyada görüşmek dileğiyle.

  YanıtlaSil
 4. Yazar kimliğinin biraz daha cilalandığını görüyorum Evrim'cim..
  Kelimeler, kurgu, denge çok daha tutarlı, sağlam..

  Pamuk'un dediği gibi 'edebiyatın işinin dünyayı hikaye etmekten çok "dünyayı kelimelerle görmek" olduğuna inanan' biri gibi bunu da sende görmek beni inan mutlu ediyor.

  Kelimeleri, bir resmi oluşturan renkler gibi kullanmaya başladığı andan itibaren, yazar hem dünyanın ne kadar şaşırtıcı ve harika bir yer olduğunu kendisi için yeniden keşfeder, hem de dilin kemikleşmelerini kırarak kendi sesini bulur.

  Senin sesinden bir turu dinlemek te en az yaşamak kadar keyifliymiş

  YanıtlaSil
 5. Emeklerin için teşekkürler Evrim.Döner dönmez özledim o günleri.

  YanıtlaSil
 6. Ey Barışsever...ne güzel bir yol, ne güzel yolcular ve ne güzel bir paylaşım...foto'lara bayıldım. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Bloğunuzdaki paylaşımları Macbook servisi olarak çok sevdik. Paylaşımlarınızın devamını ve çalışmaşarınızda başarılar dileriz.

  YanıtlaSil